Alarmy ochronne – Zapytaj kierownika nadzoru inwestorskiego jak zabezpieczyć swój dom?

Kierownik nadzoru radzi jak zadbać o kolejność prac przy zakładaniu systemu alarmowego

Podstawową i najważniejszą funkcją systemów alarmowych jest informowanie nas o wystąpieniu zagrożenia. Dodatkowo montując system alarmowy zabezpieczamy swój dom w okresie, kiedy nas nie ma – podczas wakacyjnych, czy też świątecznych wyjazdów. Kiedy i jak zamontować system alarmowy? Każdy budowlaniec z wieloletnim doświadczeniem od razu odpowie, że alarm musi być zamontowany jak najwcześniej. Jeśli właśnie jesteś na etapie wykończeniowym mieszkania i być może korzystasz z pomocy kierownika nadzoru inwestorskiego, to możesz potwierdzić, że teraz jest najlepszy czas na montaż alarmu. Nie robi się tego na samym końcu. Po co kuć ściany, które dopiero pomalowaliśmy? Jeśli nawet zdecydujemy się na alarm dopiero później, po wyremontowaniu domu, możemy założyć system bezprzewodowy. Nie będzie potrzeby montowania instalacji pod tynkiem.

Montaż przewodowego systemu alarmowego

Założenie instalacji alarmowej możemy zlecić odpowiedniej firmie, bądź możemy zrobić to sami. W obu przypadkach najpierw należy wybrać miejsce na centralę alarmową, potem na rozmieszczenie czujników, sygnalizatorów i pozostałych elementów układu. Ważnym jest, aby pamiętać, że sama centrala musi być podłączona do sieci o napięciu 230v. Czasami też podłącza się ją do linii telefonicznych. Wszystkie elementy są ze sobą połączone kablami do centrali. Po podłączeniu wszystkiego, wyświetlić się może „awaria systemu”. Należy wtedy ustawić zegar centrali, następnie ustawia się wszystkie funkcje alarmu. Na koniec ważne jest sprawdzenie poprawnego działania systemu. Jeśli wszystko działa prawidłowo, ustawiamy hasło do systemu.

Co z alarmem bezprzewodowym? Taki system zasilany jest zazwyczaj na akumulator albo baterie. Całość opiera się, tak jak w przypadku alarmów przewodowych, na centrali, gdzie doprowadzany jest sygnał o zagrożeniu. Podczas montowania oraz użytkowania systemu bezprzewodowego pamiętać należy o tym, że baterie muszą być zamontowane zaraz po zarejestrowaniu w systemie. Jeśli nie chcemy skrócić ich żywotności, pamiętajmy, że urządzenie alarmujące musi mieć stały kontakt z centralą. Przesyłany sygnał do centralki musi być wyższy niż 40%, jeżeli jest inaczej należy znaleźć inne miejsce, gdzie sygnał będzie większy. Najważniejsze, aby system alarmowy był zamontowany wysoko, co zapewnia lepszy zasięg sygnałów.

Poniżej możesz spojrzeć w jaki sposób można samodzielnie zamontować alarm.

Jaki system alarmowy wybrać?

Na rynku jest bogata oferta systemów, które mają uchronić nasze mienie przed kradzieżą. Należy jednak wybrać taki, który będzie odpowiadał przede wszystkim naszym potrzebom. Zatem jeśli nie interesują nas skomplikowane alarmy, warto zainstalować proste czujniki. Najlepiej przeznaczyć jeden taki czujnik do jednego pomieszczenia. W przypadku, gdy nasz dom czy mieszkanie ma dużą powierzchnię, lepiej wybrać alarm przewodowy. Jest on praktycznie bezobsługowy – wszystko ustalamy w systemie, a w razie potrzeby zmieniamy ustawienia. Są to też systemy bardziej niezawodne od tych bezprzewodowych. Korzyści z montażu alarmów Choć wydawać by się mogło, że zabezpieczenie domu tylko za pomocą zamków i szczelnie zamkniętych okien jest wystarczające, pamiętać należy, że okazja czyni złodzieja. Dlatego czasy, kiedy dobry sąsiad wystarczył już minęły. Dostępne na rynku systemy alarmowe mają wiele innych funkcji, niż tylko odstraszenie potencjalnych włamywaczy. Dużą korzyścią z montażu alarmu jest podłączenie do takiego systemu funkcji odpowiedzialnej za włączanie i wyłączanie oświetlenia w mieszkaniu. Jest to przydatne, gdy wyjeżdżamy na dłuższe wakacje. Wtedy ustawiamy włączenie i wyłączenie światła w domu na określone godziny – stworzy to pozory, że w domu ktoś przebywa. A zazwyczaj opuszczone domu są celem złodziei. Można też oprócz systemu światła, podłączyć też w taki sam sposób podnoszenie i opuszczanie rolet zewnętrznych w oknach. Działa to tak samo – odstrasza, stwarza pozory; co pozwala nam zabezpieczyć maksymalnie nasz dobytek podczas naszej nieobecności.

A może zrezygnować z systemu alarmowego?

Choć w dzisiejszych czasach czujniki alarmowe to konieczność, można też zamiast całego systemu założyć zabezpieczenia na okna i drzwi. Są to czujniki kontaktronowe. Ich zadaniem jest sygnalizowanie ruchu w sferze, którą zabezpieczają. Najczęściej sygnał ten jest dźwiękowy. Mają one zwykle zasięg do 5 metrów i zasilane są na baterie. Ustawienie i zamontowanie w naszym domu, czy mieszkaniu systemu ochronnego pozwala nam na maksymalne zabezpieczenie naszego miejsca zamieszkania przed intruzami. Za poszczególne ustawienia i funkcje odpowiedzialni jesteśmy my, ale wybierając inteligentny system, możemy być pewni jego efektywności. Warto też podkreślić, że montaż takiego systemu nie jest prostą sprawą. Czasami lepiej powierzyć to osobom, które znają się na rzeczy, aby być pewnym, że system na pewno zadziała.

Similar Articles

Alarmy ochronne – Z... Kierownik nadzoru radzi jak zadbać o kolejność prac przy zakładaniu systemu alarmowego Podstawową i najważniejszą funkcją systemów alarmowych jest informowanie nas o wystąpieniu zagrożenia. Dodatkowo montując system
kierownik budowy wrocław
Płyty budowlane: z jakic... Są obecne w wielu domach, a możliwości ich wykorzystania stają się coraz szersze. Płyty budowlane to materiały, dzięki którym nasz dom może być miejscem przyjemnym, ciepłym i
nadzór budowlany wrocła...