Płyty budowlane: z jakich możliwości można skorzystać?

Są obecne w wielu domach, a możliwości ich wykorzystania stają się coraz szersze. Płyty budowlane to materiały, dzięki którym nasz dom może być miejscem przyjemnym, ciepłym i cichym zarazem. Na codzień takie kwestie nie leżą w kompetencji kierownika nadzoru inwestorskiego – bardziej dotyczą materiałów, które wykorzystywane są w procesie wykańczania mieszkania lub domu. Natomiast poniżej przedstawię mała listę najpopularniejszych płyt i ich krótką charakterystykę.

Z jakich płyt można obecnie korzystać?

Choć materiały budowlane przybierają coraz bardziej nowatorskie formy, w dalszym ciągu popularne są tzw. sklejki. Płyty te powstają z kilku cienkich warstw, tworząc płyty o różnych grubościach. Te najcieńsze mają po kilka minimetrów, te najgrubsze – nawet 30 mm. Ponieważ płyty takie można okleić, w wielu domach znajdują one dla siebie wiele możliwości zastosowania. Najczęściej za ich pomocą wykańcza się ściany wewnętrzne budynku. Z posklejanych listewek, które pokrywa się następnie warstwą drewna, powstaje z kolei płyta stolarska, idealnie nadająca się do wykonania półek o wielu innych elementów niezbędnych w naszych wnętrzach.

Popularne są też płyty budowlane pilśniowe, które coraz częściej impregnuje się bitumitem, oraz płyty wiórowe, które powstają z grubych wiórów połączonych klejem mocznikowym.

Kolejnym rodzajem płyt, które można wykorzystać we współczesnych domach, są płyty gipsowo-kartonowe. Powstają one z warstwy gipsu, którą z obu stron okleja się kartonem. Są to materiały budowlane lekkie i tanie, które z powodzeniem można wykorzystywać do wykańczania ścian. Nie brak też na rynku płyt, które mogą spełnić oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających klientów.

Płyty są często wykorzystywane przy wykańczaniu skosów w domach jednorodzinnych. Jeśli robisz to pierwszy raz – sam lub chcesz do tego zatrudnić ekipę, pomyśl o wykorzystaniu wiedzy jakiegoś doświadczonego kierownika budowy. Może to zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy w przyszłości. Poniżej załączam film, który bardzo dobrze obrazuje w jaki sposób powinno się podchodzić do tego tematu.

Płyty włóknocementowe to płyty, które są cenione za swą odporność na wilgoć. Z powodzeniem można je zastosować w takich wnętrzach, jak łazienka. Dla tych, którym zależy przede wszystkim na komforcie cieplnym i na izolacji akustycznej, dobrym rozwiązaniem mogą się z kolei okazać płyty z wełny drzewnej. Sprawdzą się one również w przypadku tych osób, którzy chcą swój dom uwolnić od problemu wilgoci. Płyty budowlane wciąż cieszą się ogromną popularnością, a dzięki nim niejeden dom stał się przytulnym i zacisznym miejscem. Są to niezwykle efektywne i uniwersalne materiały budowlane, a coraz szerszy asortyment takich materiałów sprawia, że każdy z nas znajdzie idealne rozwiązanie do swojego domu.

Similar Articles

Alarmy ochronne – Z... Kierownik nadzoru radzi jak zadbać o kolejność prac przy zakładaniu systemu alarmowego Podstawową i najważniejszą funkcją systemów alarmowych jest informowanie nas o wystąpieniu zagrożenia. Dodatkowo montując system
nadzór budowlany wrocła...
Płyty budowlane: z jakic... Są obecne w wielu domach, a możliwości ich wykorzystania stają się coraz szersze. Płyty budowlane to materiały, dzięki którym nasz dom może być miejscem przyjemnym, ciepłym i
kierownik budowy wrocław